SPLENDA® tatlandırıcı nedir?

SPLENDA® Tatlandırıcı, sukraloz içeren, düşük kalorili bir tatlandırıcıdır. Aspartam veya Sakarin kesinlikle içermez. SPLENDA® Tatlandırıcı şekerden daha az kalori ve karbonhidrat barındırır ve şeker yerine kullanılabilir. Sukraloz vücut tarafından tanınmamaktadır ve bu nedenle enerjiye yani kaloriye çevrilemez.

Hem tablet hem de toz halinde bulunabilen SPLENDA® Tatlandırıcı, şekere alternatif olarak yada diğer tatlandırıcıların kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Tablet halindeki veya poşet içerisindeki SPLENDA® sıcak ve soğuk içeceklerde, granül halindeki SPLENDA®yemeklerde ya da kek, kurabiye gibi hamur ve sütlü tatlılarda da şeker yerine kullanılabilir.

Sukraloz güvenilir midir?

Kesinlikle, sukraloz çocuklar ve bebek bekleyen ve emziren anneler dahil herkese uygundur. 17 yılda yapılmış 100’den fazla araştırma, sukraloz’un güvenilirliğini göstermektedir. 80’den fazla ülke, yiyecek ve içecek ürünlerinde sukraloz kullanmaktadır.

Sukraloz’un güvenliğiyle ilgili çalışmalardan çıkarılan sonuçlarından bazıları:

  • Bilinen yan etkisi yoktur.
  • Ömür boyu günde 20 kilodan fazla şekere eşdeğer testlerde bile zehir etkisi tespit edilmemiştir.
  • Vücutta birikmez.
  • Kanserojen değildir.
  • Gebelikte bebeğin gelişimini etkilemez.
  • Sinir hücrelerine zarar vermez.
  • Sukraloz enerji üretimi için metabolize edilmez.

SPLENDA® ürünlerine neden maltodextrin, dextrose and laktoz ekleniyor?

Sukraloz o kadar tatlı bir madde ki (şekerden 600 kat daha tatlı) bir çay kaşığı şekerin yerine çay kaşığının altı yüzde biri kadar sukraloz gerekir. Bir fincan çay ya da kahve için bunu ölçmenin ne kadar zor olacağını tahmin edersiniz. Bu nedenle, SPLENDA® granüle gereken hacmi sağlamak için maltodextrin eklenir. Aynı nedenle tabletlere laktoz ve poşet formuna dextrose eklenir. Bu ek maddeler yemeklerde ve diğer düşük kalorili tatlandırıcılarla birlikte yaygın olarak kullanılır. Maltodextrin mısır nişastasından yapılır ve tahıl ürünü içermez.

SPLENDA® için ‘Kabul Edilebilir Günlük Kullanım Miktarı’ var mı?

Güvenlik araştırmaları, SPLENDA® ürünlerinde bulunan tatlandırıcı sukraloz’un yetişkin ve çocuklarda, geriye kalan hayatları boyunca her gün yüksek miktarlarda SPLENDA® ile tatlandırılmış yiyecekler tüketseler bile, sağlığa zararlı etkilere yol açmadığını göstermiştir.

Splenda’nın kalori değeri nedir?

SPLENDA® granül: 1 çay kaşığı (0,5g) SPLENDA® granül, 1 çay kaşığı (5g) şekerin tatlılığına sahiptir. 1 çay kaşığı toz halindeki SPLENDA® sadece 2 kalori (kcal) bulunmaktadır. Sukraloz kalorisizdir. SPLENDA® granül’deki kalori, bu kullanımı kolay üründeki az miktarda maltodextrin (mısır nişastası benzeri bir madde)’den kaynaklanmaktadır.

SPLENDA® tablet: 1 SPLENDA® tablet, 1 çay kaşığı şekerin tatlılığına sahiptir. Her SPLENDA® tablet’te 0,2 kalori (kcal) bulunur. Sukraloz kalorisizdir. SPLENDA® tablet’indeki minimal kalori, tabletlere gereken hacmi sağlamak için eklenen az miktarda laktozdan gelir. SPLENDA® tabletleri küçüktür, çay ve kahvede kolayca kullanılabilir.

SPLENDA® poşet (granül veya tablet): 1 SPLENDA® granül poşet, bir çay kaşığı şekerin tatlılığına sahiptir. Her SPLENDA® granül poşetinde 2 kalori (kcal) bulunur. Sukraloz kalorisizdir. SPLENDA® granül poşet’teki kalori, az miktardaki maltodextrin ve dextrose’dan gelmektedir.

Çay Kaşığı (5gr) Bardak (250gr) 1 kekte kullanım miktarı /
dilimde kalori
ŞEKER 20 kalori 1.000 kalori 250gr / 83 kalori
SPLENDA®granül 2,0 kalori 100 kalori 25gr / 8,3 kalori
1 SPLENDA® tablet = 0,2 kalori (kcal)
1 SPLENDA® granül poşet = 2,0 kalori (kcal)
1 SPLENDA® tablet poşet = 0,2 kalori (kcal)

SPLENDA® Tatlandırıcı kullanmanın avantajları nedir?

SPLENDA® Tatlandırıcıyı tüm yiyecek türlerinde şeker yerine kullanabilirsiniz.

Üstelik Splenda pişirme sırasında tadından bir şey kaybetmediği için, günlük kalori ve şeker alımınızı azaltırken yemeklerin lezzetine varabilirsiniz.

Isıya dayanıklılığından dolayı, SPLENDA® diğer tatlandırıcıların aksine, tıpkı şeker gibi pişirme, fırınlama ve kaynatma öncesi tariflere katılabilir. SPLENDA® içeren bir tarifi uygulamak, normal bir tarif uygulamaya benzer. SPLENDA® pişirme sırasında yüksek sıcaklıklarda tadını korur.

Benzer şekilde, SPLENDA® ile hazırlanan içecekler şekere benzer tadını daima korur, sıcak havada bile.

SPLENDA® Tatlandırıcı’nın kan şekerine etkisi nedir?

Sukraloz’un kan şekerine ya da ensülin düzeyine etkisi yoktur (bkz. Mezitiz NHE, Maggio CA. et al. Glycaemic Effect of a Single High Oral Dose of the Novel Sweetener Sucralose in Patients with Diabetes. Diabetes Care.

1996;19:No.9.p1004-1005). SPLENDA® kan şekerini kontrol altında tutması gereken kişiler için uygundur. Bunun nedeni, vücudun sukraloz’a karbonhidrat muamelesi yapmamasıdır. Büyük miktarda bile, sukraloz kalori barındırmaz.

Granül, poşet ve tablet halindeki SPLENDA®Tatlandırıcı, maltodextrin gibi diğer maddelerin varlığından dolayı az miktarda kalori içerir. Olağan tüketimde, bu kalorinin kan şekeri seviyesindeki etkisi görmezden gelinebilir derecede azdır.

SPLENDA® tabletlerindeki laktoz, laktoza dayanıksız hastalar için sorun yaratır mı?

SPLENDA® tablet’leriyle tatlandırılmış bir fincan çay ya da kahvede tüketilen laktoz çok küçüktür: çaya veya kahveye eklenen sütteki laktoz (süt miktarına bağlı olarak) SPLENDA®tablet’lerindekinin 20 ila 60 katıdır.

The SPLENDA®Tatlandırıcı’nın ‘Yiyecek Katkı Numarası’ nedir?

SPLENDA®’nın katkı maddeleri listesindeki numarası E955’tir.

SPLENDA® Şekere Karşı: Yıllık İstatistikler
Her SPLENDA® tableti, bir çay kaşığı (5g) şekerin tatlılığına sahiptir. Çay veya kahvenin bir çay kaşığı şeker yerine iki SPLENDA® tablet ile tatlandırılması, 10 gram şekerden kaçınmak demektir. Günde 6 fincan çay veya kahve içtiğiniz düşünülürse, günde 60 gram şeker ve 240 kalori civarına denk gelir. Bir yılda bu miktar 87.500 kalori demektir.

Biliyor muydunuz…
Günde 6 fincan çay ya da kahveye kattığınız şekerin yılda 19 kilogramı bulacağını*

* Fincan başına 2 çay kaşığı şeker