Ipuclari

Tariflere ne kadar Splenda tatlandırıcı koymalıyım?

SPLENDA® granül, pişirme sırasında şeker kullandığınız hemen her yerde kullanılabilir. SPLENDA® granül, en iyi şekilde pasta, cheesecake, tatlı soslar ve jöle gibi, şekerin ana olarak tatlandırma amacıyla kullanıldığı yerlerde ve özellikle kek, muffin ve kurabiyede de son derece başarılı sonuç verir.

Şeker/ SPLENDA® Granül ÖLÇÜ Dönüşüm Tablosu (bire birdir):

1 su bardağı şeker = 1 su bardağı SPLENDA®
1 yemek kaşığı şeker = 1 yemek kaşığı SPLENDA®

Şeker/ SPLENDA® Granül GRAMAJ Dönüşüm Tablosu (bire ondur):

100 gr şeker = 10 gr SPLENDA®
250 gr şeker = 25 gr SPLENDA®

Splenda Tatlandırıcı ile tariflerin hacmini ve yüksekliğini nasıl sağlarım?

Şeker pek çok tarifte hacme katkıda bulunur. Kek pişirirken, 23 cm’lik yuvarlak kalıplardan 20 cm’lik yuvarlak kalıplara dönmek daha kabarık bir kek elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca her 25gr SPLENDA® granül için ½ bardak yağsız süt tozu ve ½ çay kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.

Splenda Tatlandırıcı ile krema yapabilir miyim?

Tereyağı ya da margarini SPLENDA® granül ile krema haline getirebilirsiniz.  Karışımınız şekerle hazırlanana göre daha az yumuşak olacaktır ve yumurta ilave edilmesi halinde ayrılabilir. Bu normaldir.

Splenda Tatlandırıcı’yı kurabiyelerden kullanabilir miyim?

Elbette, kullanabilirsiniz. Yalnız unutmayın kurabiyeler kıtır kıtır olan kıvamlarını özellikle esmer şekere borçludur. Bu yüzden kurabiye tariflerinizde sadece beyaz toz şekeri değiştirin.

Splenda Tatlandırıcı ile reçel ya da pudingin yoğunluğunu nasıl olur?

Reçel, jöle, puding ve muhallebide şeker yoğunluk sağlar. SPLENDA® Toz ile, bu tarifler biraz daha ince ya da yumuşak olabilir.

Lezzet artırmak için bir öneriniz var mı?

Kurabiye, puding ve muhallebilerinizin lezzetini, her 25gr SPLENDA® granül başına 1/2 çay kaşığı vanilyayla artırmak isteyebilirsiniz.

Splenda Tatlandırıcı ile tariflerin nemini nasıl korurum?

Şeker, pişirilen ürünlerin nemli olmasına yardım eder. Muffinler bir iki kaşık bal ya da pekmez eklemek nem sağlayacak ve lezzeti artıracaktır.

Maya isteyen tariflerde Splenda Tatlandırıcı’yı nasıl kullanmalıyım?

SPLENDA® granül mayalamayı başlatmayacaktır. Bu nedenle maya isteyen tariflerde en az iki çay kaşığı (silme) şeker miktarını kullanıp ve kalan şekeri SPLENDA® granül ile değiştirin.

Splenda Tatlandırıcı ile kurabiyelerin yayılmasını nasıl sağlarım?

Kurabiyler yayılmak için şekere ihtiyaç duyar. Kurabiye tarifinizde SPLENDA® granül kullanıyorsanız, yayılmaya yardımcı olmak için fırına vermeden önce kurabiyelerinizi yassıltmanız gerekebilir.

Splenda Tatlandırıcı ile kahverengileşmeyi sağlayabilir miyim?

Az miktarda şeker bulunan ya da hiç şeker kullanılmadan hazırlanan ürünler, şekerle hazırlanan tarifler gibi kararmayabilirler ve çok daha açık renkte olabilirler. Bunun nedeni, pişirme sırasında şekerin karamelleşmesi ve fırına verilmiş tariflerin o bildik altın/kahverengini ortaya çıkarmasıdır.

Splenda Tatlandırıcı ile pişirme süresi ne kadar değişir?

SPLENDA® granül ile hazırladığınız tarifler, şekerle hazırlananlardan daha hızlı pişebilir. Pişirdiğiniz ürünlerin olup olmadığını, tarifte belirtilenden daha önce kontrol edin. Kekler için Tarifede belirtilen pişirme zamanının 7-10 dakika öncesinde kontrol edin. Kurabiye ve brownie’ler için Tarifede belirtilen pişirme zamanının 3-5 dakika öncesinde kontrol edin.

Splenda Tatlandırıcı ile hazırlanmış tarifleri nasıl saklayabilirim?

SPLENDA® granül ile pişirilmiş ürünler, oda sıcaklığında ve hava geçirmeyen bir kapta 24 saat tutulabilir. Daha uzun süre tutmak istiyorsanız iyice sarın ve dondurun.

Splenda Tatlandırıcı’yı yoğun tatlılarda kullanabilir miyim?

Şeker miktarının yüksek olduğu tariflerde, şeker genellikle şekil ve kıvama önemli katkıda bulunur. Bundan dolayı, krema, şekerleme, macun, karamel, kek, pasta tariflerinin bazılarında tüm tatlandırıcılar için tamamen SPLENDA® granül konması en iyi sonuçları vermeyebilir. Bu tariflerde, tamamen tatlandırıcıyı kullanmak yerine SPLENDA® granül ve tarifin %10’unu şeker olarak değiştirmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Örneğin 300gr şeker gerektiren tariflerde 270gr SPLENDA® granül ve 30gr şeker kullanılmalıdır. Böylece fırına verilmiş tariflerin altın/kahverengini de elde edebilirsiniz. Diyabetli kişiler için bu kullanım şekli elbette uygun olmayacaktır.