Hikayemiz

Splenda tatlandırıcı nedir?

SPLENDA® ABD’nin en çok kullanılan tatlandırıcısıdır. Sukraloz bazlıdır, aspartam ve sakarin kesinlikle içermez. Hem tablet hem de granül (toz) halinde olan SPLENDA®, şekere alternatif olarak ya da diğer tatlandırıcıların kullanıldığı her yerde kullanılabilir.

Splenda, şekere göre çok daha tatlıdır. Bu sayede şekerden çok daha az miktarda kullanarak tariflerde aynı tadı yakalayabilirsiniz. Çevirim ölçüsü 10’a 1’dir. Yani 100gr SPLENDA® granül 1.000gr (1kg) şekere tekabül eder.

SPLENDA® Tatlandırıcı üç formda bulunur: granül, poşet ve tablet.

SPLENDA® Granül ısıya dayanıklıdır ve pişirme gerektiren tarifler için idealdir. SPLENDA® granül gramaj olarak şekere göre daha hafiftir ve aynı miktardaki şekerden çok daha tatlıdır. Mesela 100 gr şeker kullanılması gereken tariflerde, sadece 10 gr SPLENDA® granül kullanarak aynı tadı elde etmeniz mümkündür.  1 çay kaşığı (0,5g) toz halindeki SPLENDA® Tatlandırıcı’da sadece 2 kalori bulunur. Aslında Sukraloz’da kalori yoktur. SPLENDA® granül’de bulunan kalori, içeriğinde az miktarda bulunan maltodekstrinden (mısır nişastası benzeri bir madde) kaynaklanmaktadır. Granül formundaki SPLENDA® tatlandırıcıyı yemeklerde ya da kek, kurabiye gibi hamur tatlılarında da şeker yerine tercih edilebilirsiniz.

SPLENDA® Tablet sıcak ve soğuk içecekleri tatlandırmak için idealdir. Her bir tablet, bir çay kaşığı (5g) şekere eşdeğer tat verir. Her SPLENDA® tabletinde 0.2 kalori bulunur. Bu kalori sukralozdan değil, tabletlere gereken hacmi sağlamak için eklenen az miktarda laktozdan gelir. Splenda tablet 100, 300 ve 500’lük pratik kutularda ve ayrıca poşet olarak sunulmaktadır.

SPLENDA® Poşet, granül formunda tek kullanımlık Splenda tatlandırıcı içerir. İçecekleri tatlandırmak, mısır gevreği ile taze meyve üzerine serpmek için idealdir. Her bir poşet, bir çay kaşığı şekere eşdeğer tat verir. SPLENDA® poşet’inde 2 kalori bulunur. Bu kalori Sukraloz’dan değil, içeriğindeki az miktardaki maltodekstrin’den gelmektedir.

SPLENDA® Granül

granulated-amounts

SPLENDA® Granül ısıya dayanıklıdır ve pişirme gerektiren tarifler için idealdir. SPLENDA® Granül gramaj olarak şekere göre daha hafiftir ve aynı miktardaki şekerden çok daha tatlıdır. Mesela 100 gr şeker kullanılması gereken tariflerde, sadece 10 gr SPLENDA® Granül kullanarak aynı tadı elde etmeniz mümkündür.

SPLENDA® Tablet

sweet-minis-amounts

SPLENDA® Tablet sıcak ve soğuk içecekleri tatlandırmak için idealdir. Her bir Tablet, bir çay kaşığı (5g) şekere eşdeğer tat verir. Her SPLENDA® Tablet’inde sadece 0.2 kalori bulunur.