Diyabet

Şekerin tadı var kalorisi yok!

Size güzel bir haberimiz var; SPLENDA® sevdiğiniz ve alışık olduğunuz şeker tadını, kandaki glikozu arttırmadan sunuyor!

SPLENDA® Tatlandırıcı’daki sukraloz, vücut tarafından karbonhidrat olarak algılanmaz. Sukraloz molekülü kararlı olduğundan, enerji için metabolize edilmez ve kalori açığa çıkarmaz. Diyabetli olan ve olmayan insanlarda yapılan çalışmalar, sukraloz’un ensülin seviyesinde, rejim veya yemek sonrası kandaki glikoz düzeyinde veya kanda uzun vadeli glikoz kontrolünde etkili olmadığını göstermiştir.

Yani sukraloz sağlıklı bir diyetin parçası olarak, diyabetliler dahil herkes tarafından kullanılabilir. Splenda sayesinde en sevdiğiniz içeceklerin veya tariflerin tadına kalorilerini azaltarak varabilirsiniz.

Pek çok insan diyabet hastasıolmanın sıkıcı bir diyet uygulamak ve lezzetsiz yiyeceklere mahkum kalmak olduğunu düşünür. Oysaki bu doğru değildir. Bir uzman tarafından hazırlanmış doğru bir beslenme programı ile sevdiğiniz pek çok yemeği yiyebilirsiniz.

Diyabet, temelde hormonlar ile ilgili bir rahatsızlıktır. Vücudunuz, yediğiniz yiyeceklerden aldığını enerjiyi glikoza dönüştürür ve kan yolu ile vücuda taşır. Pankreas tarafından ayarlanan ensülin hormonu, kan şeker seviyenizi yani kandaki glikozu ayarlamak ile görevlidir. Yeteri kadar ensülin yoksa, kaslara iletilmesi gereken glikoz kanda kalır.

Diyabet hastası olduğunuzda, kandaki glikozu dengede tutabilmek için yedikerlinizi fiziksel aktiviteyle ve ilaçlarla dengelemenizgerekir. Fazla ya da az yemek dengeyi bozar ve yüksek ya da düşük kan şekerine neden olur. Yüksek kan şekeri, uzun vadede ciddi sağlık sorunları yaratır.

Yeme ve diyabet Hakkındaki Efsaneler

Efsane 1: Nişasta ve tatlılar diyabet hastalarından uzak tutulmalıdır.
Gerçek: Hiçbir yiyecek yasak değildir. Ekmek, pirinç ve mısır gibi karbonhidratlı yiyecekler, dengeli bir beslenme planının parçasıdır. Tatlılar da dahil olmak üzere tüm karbonhidratlı yiyeceklerde önemli olan miktardır.

Efsane 2: Diyabet diyeti sıkıcıdır ve zor uygulanır.
Gerçek: Tek bir diyabet diyeti diye bir şey yok. Bugünlerde, diyetisyenler kişiye göre beslenme planları hazırlamalarına ve en sevdikleri yemekleri plana dahil etmelerine yardım ediyorlar. Beslenme planınızı uygulamakta zorluk çekiyorsanız, değişiklikler yapmak için diyetisyeninize danışabilirsiniz.

Efsane 3: Diyabet hastasıysanız pahalı diyabetik yiyecekler almanız gerekir.
Gerçek: Sağlıklı beslenmek için özel yiyeceklere ihtiyacınız yok. Diyabet hastaları, tüm ailenin yediği günlük yiyeceklerden yiyebilir. Daha az nişasta içeren sebzeler yemek herkesin sağlığını iyiye götürür.